Hebdomadaire Manifeste Impact: La Tranchée Racine

Couverture Hilal Can / La Tranchée Racine Hebdomadaire N°14

Fransız sanatçı Stéphane Blanquet 1980’lerden bu yana çağdaş sanat dünyasındaki en üretken figürlerden biridir. İllüstrasyon, çizgi film, tiyatro, yayıncılık, sanat yönetmenliği gibi bir çok farklı dalda çalışan Blanquet, çocukken izlediği ‘Creature from the Black Lagoon’ filminden çok etkilenir ve bu deneyim onun mitoloji ve popüler kültür kodları arasında güçlü bir bağ kurmasına yol açar: Çizgi romanlar, şaka oyuncakları, sihirbazlık ve lunaparklar.

Hem sanatçı hem de yayıncı olarak üretken bir pozisyonda olan Blanquet çok geçmeden 1990’ların başında yeraltı sanat dünyasının liderlerinden biri haline gelir. Eserleri 1993’te Paris Regard Moderne‘de, 1996’da ise Amerika ve Kanada’da sergilenir. Çalışmaları Blab!, AX gibi çizgiroman antolojilerine girer. 1996 yılında Angoulême International Comics Festivali’nde yayıncılık alanında prestigious Alph Art du fanzine ödülüne layık görülür.

Blanquet 2007 yılından bu yana United Dead Artists isimli yayınevi işletmektedir. Roland Topor, Gary Panter, Tanaami Keiichi gibi büyük sanatçıların kitaplarının yanısıra Tendon Revolver, Muscle Carabine, Tranchée Racine gibi çeşitli dergi ve özel edisyonlar da yayımlamaktadır.

Tranchée Racine Hebdomadaire – N°10, UDA, vidéo by Célia Döring 2020

La Tranchée Racine Hebdomadaire N°10

This is the 10th of 42 issues. It features artworks by the following artists: Natsuko Tanihara, Arnaud Loumeau, Pascal Doury & Bruno Richard, Zven Balslev, Tommaso Buldini, NEHAMA, Orsten Groom, Gea Philes, JJ Cromer, Thomas Ott, Laurent Benaïm, Tony Fitzpatrick.


Stéphane Blanquet & the Tranchée Racine team

‘Stéphane Blanquet is a prolific figure in the contemporary art scene since the end of the 1980s. He creates and is involved in the graphzine scene, art installations, artwork, urban art, animation movies, theater, books, publishing, art direction. He has been strongly interested by the myths and codes of popular culture: illustrated magazines, joke shops, magic tricks, optical illusions and fairground art.

In the 1990s, Blanquet was very active both as an artist and a publisher and became one of the leaders of the underground art scene. His art was exhibited at the “Regard Moderne” gallery/library (Paris, France) in 1993 and 1996, in the USA and in Canada. It has been published in Blab! (USA), AX (Japan) and in Europe. In 1996, he received the prestigious Alph Art du fanzine prize at the Angoulême International Comics Festival for his work as a publisher…


La Tranchée Racine Hebdomadaire N°9

This is the 9th of 42 issues. It features artworks by the following artists: Damien Deroubaix, Alice Hualice, Jeremy Boulard Le Fur, Margaret Curtis, Aleksandra Waliszewska, Olivier de Sagazan, Gonzalo Garcia, Nazanin Pouyandeh, Erik Thor Sandberg, Les Krims, Ion Birch, Kwame Akoto.


Tranchée Racine Hebdomadaire – N°8, UDA, vidéo by Célia Döring 2020

La Tranchée Racine Hebdomadaire N°8

This is the 8th of 42 issues. It features artworks by the following artists: Ryan Heshka (cover), Julia Wernig, Féebrile, Francis Deschodt, Nicolas Pegon, Paul Henderson, Hermann Josef Hack, Jon Todd, Marc Brunier-Mestas, Betty Tompkins, Philipp Kremer, Matthew Barney.

Buy it at the Halle Saint Pierre, in all the good bookstores or on blanquet.com

you can also subscribe for the whole collection !!

magazine de proximite

Don’t forget to check UDA website & instagram for more information :

instagram: latrancheeracine / facebook: latrancheeracine

Hebdomadaire Manifeste Impact !!

blanquet.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s