Dişi Bir Kalkışma : KADIN HAREKÂTI Dergisi

Couverture : Caroline Sury ‘Calamity Jane’

İyi günler diliyorum;

Pikaresk Yayınevi bünyesinde çıkacak olan ‘KADIN HAREKÂTI’ dergisinin 2. sayısı için eser topluyoruz. ‘Dişi bir kalkışma dil göstergesidir.’ mottosu bağlamında; dergiyi kütür-sanat kapsamında ve sadece kadınlar için geniş bir perspektifte tuttuk. Dergi, 3 ayda bir yayımlanacak. İlk sayı 8 Mart 2021 günü ‘MERHABA’ başlığıyla çıkacak.

Bu yönde, kadınları ilgilendiren her türlü konuya, soruna, sanatsal ve disiplinlerarası alana açığız…
Özellikle, arzu ettiğimiz; yazı, inceleme, röportaj bağlamındaki eserler… Kısa film senaryoları, kısa oyunlar, yazıya aktarılmış performans bağlamları, plastik sanatlara dair çalışmalar vd. de uygun… Bununla birlikte, öykü de çok uygun düşüyor, çeviri de. Tabii ki, şüphesiz şiir de önemli ama; şiir dışında başka çalışmalar da göndermek isteyenler olursa, onlar da makbule geçer. Daha çok şiir yığılsın da istemiyoruz.

Ayrıca, kimi sanatçılar birden fazla disiplinle iç içeler; bunları da bir şekilde eserleriyle birleştirebilirler. Çizim, karikatür, resim, müzik, tiyatro vd… 

Bununla birlikte; sosyal sorumluluk, kadınların yöneldikleri hobiler, bulundukları dernekler, sivil toplum kuruluşları, mücadeleleri vd. hususunda da röportajlar, tanıtım-açıklama metinleri, yazılar alabiliyoruz.

Sadece, küçük bir şartımız oluyor, o da beni aşan bir durum; mizanpajla ilgili. Resim, çizim vb. gönderecekler için, çözünürlüğü yüksek, net çekilmiş fotoğraflar isteniyor. Bir de, dergi siyah-beyaz ve A5 formatında, diğer genel sanat-edebiyat dergileri gibi çıkacak.

Bu yönde, katılımınız beni sevindirecektir. Birlikte, daha da güçleneceğimizi düşünüyorum. Kadınlara özgür bir alan açılsın istiyorum. Çevrenizde, denk geldiğiniz ve güvendiğiniz isimler olursa, onlara da bu metni iletebilirsiniz.

Saygılarımla…
Neslihan Yalman


Eser Gönderme Tarihleri :

5 Nisan 2021 (2. Sayı)

5 Tem. 2021 (3. Sayı)

5 Ekim 2021 (4. Sayı)

Eserlerin Gönderileceği İletişim Adresi:

pikarakadinharekati@gmail.com


Pikaresk Yayınevi

One thought on “Dişi Bir Kalkışma : KADIN HAREKÂTI Dergisi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s