İstanbul Comics & Art Festival 2023 (8-9-10 September/ Eylül)

Ares BadSector / Icaf 2016

8-9-10 Eylül 2023 tarihlerinde, çizgi roman, illüstrasyon, animasyon, karikatür, grafiti, sokak sanatı, ve bağımsız yayın severleri, sanatçı, üretici, tasarımcı, dükkan, mağaza, eticaret platformları, sahaf, koleksiyoner, takas girişimcileri, akademisyenleri kısacası tüm çizgi’ye dair ANALOG ve DİJİTAL paydaşları 6. İCAF’ta “1923 – 2023 CUMHURİYETİN 100. YILINDA 100 YILLIK ÇİZGİLER” mottosu ile buluşturacağız.

İstanbul Comics and Art Festival, “Çizgi roman okuyan kac kişiyiz?” sorusundan yola çıkarak, 2016’dan bu yana, Türkiye’nin ilk ve tek çizgiye dair analog ve dijital tüm yaratıcı paydaşların bir araya geldiği en önemli etkinliğidir. Yaratıcı gücünü bağımsız sanatçılardan ve sokağın yaratıcı kültüründen alan en önemli kültür sanat etkinliklerinden bir tanesidir.

ICAF’ın ilk gününden bu yana festival alanında yerli ve yabancı sanatçıların canlı çalışmaları, çizgi roman dükkanları, yayın evleri, sahaflar, fanzin ve bağımsız yayınlar, atölye, seminer, karikatür, mural, graffiti ve illüstrasyon sergileri, belgesel, film ve animasyon gösterimleri, müzik ve sahne performansları ile zenginleştirdik.


ICAF 2016
GEEKYAPAR! / ISTANBUL COMICS AND ARTS FESTIVAL 2016

Istanbul Comics and Art Festival, “How many of us read comics?” Based on the question, since 2016, it is the most important event where all analogue and digital creative profiles of Turkey’s first and only one come together. It is one of the most important cultural and art events that draws its creative power from independent artists and the creative culture of the street.

On 8-9-10 September 2023, lovers of comics, illustration, animation, cartoons, graffiti, street art, and independent publications, artists, producers, designers, shops, stores, e-commerce platforms, second-hand booksellers, collectors, exchange entrepreneurs, academics, in short, we will bring together the ANALOG and DIGITAL creative profiles of the whole art world at the 6th ICAF.

Since the first day of ICAF, live works of local and foreign artists, comic book shops, publishing houses, second-hand booksellers, fanzines and independent publications, workshops, seminars, caricature, mural, graffiti and illustration exhibitions, documentary, film and animation screenings, We enriched it with music and stage performances.


ICAF 2016 / KRÜW
ICAF 2016
ICAF 2016
ICAF 2016
ICAF 2016 / KRÜW
ICAF 2016
İstanbul Comics and Art Festival 2017

Festival alanının dışında ise farklı sanat disiplinleri kapsamında yaratıcı kamusal deneyim sağlayan “urban hacking” ve “urban art” projeler ile “insan – semt – şehir” buluşması gerçekleştirdik.

ICAF 2023’de ise yukarıda bahsettiğimiz gelenekselleşmiş çizgi sanatının yanı sıra manga & grafik roman, sarı mizah dergileri, süreli – süresiz dergiler, poster, sticker, albüm kapakları, şişe ve metal kutular, cosplay, figür, NFT, blockchain, gaming, sinema ve televizyon, dijital yayın platformları kısaca çizgi ile ilintili olan herşeyi dahil ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında, 1923 yılından bugüne kadar varlık gösteren çizerlerimizi günümüz çizerleriyle konuşacağımız, hem karşılaştırmalar yapacağımız ve hem de günümüz uyarlamalarının nasıl yapılabileceği ve geçmişteki çalışmaların günümüzdeki önemi gibi konuları da ele alacağımız, ilgilileriyle interaktif söyleşiler, koleksiyoner seçkileri, sergiler, panel ve fotoğraf sergileri planlıyoruz.

İki gün boyunca; tarih, sosyal tarih, sosyal siyaset, kültür ve sanat meraklıları için dolu dolu bir İCAF içeriği hazırlıyoruz.


İCAF / Urban Art Projesi Turu 2019

Outside the festival area, we held a meeting of “people – district – city” with “urban hacking” and “urban art” projects that provide creative public experience within the scope of different art disciplines.

In ICAF 2023, besides the traditional comic art we mentioned above, manga & graphic novels, yellow humor magazines, periodicals and non-periodicals, posters, stickers, album covers, bottles and metal boxes, cosplay, figure, NFT, blockchain, gaming, cinema and television, digital broadcasting platforms, in short, we include everything related to the line.

On the 100th anniversary of the founding of the Republic of Turkey, we will talk about our artists who have existed since 1923 with today’s artists, make comparisons and discuss issues such as how today’s adaptations can be made and the importance of past works in the present, interactive interviews with the relevant people, collector’s selections, exhibitions, We are planning panel and photography exhibitions.

For two days; We are preparing a full ICAF content for history, social history, social politics, culture and art enthusiasts.

Tolga Güldallı ve Deniz Beşer, Türkiye’de ki fanzin kültürünün gelişimini 1991-2021 arası dönemde Türkiye’de yayınlanmış bazı fanzinler üzerinden örnekler vererek anlatıyorlar.

Festival Park Kadıköy

Festival Park Kadıköy, 2 gün boyunca İCAF severlerin buluştuğu ana etkinlik mekanı olarak kurgulanacaktır.

Festival Park Kadıköy, Şehir Hatları Vapuru, İstanbul Kitapçısı, Baba Sahne gibi çoklu mekan kullanımı ile Kadıköy’e yayılan İstanbul Comics and Art Festival yepyeni içerikleri ile yeni mekanında hedef kitlesini genişletmeyi amaçlıyor. Eş zamanlı etkinlik kurguları ile semte yayılarak Kadıköy’de çizgi, sanat ve deneyim dolu bir hafta sonu öneriyor.

2 gün boyunca tahsis edilecek Şehir Hatları Vapuru’nun, Atölye ve Söyleşilerin gerçekleştirleceği kapalı mekan olarak kullanılması planlanmaktadır.

İstanbul Kitapçısı: Biletsiz söyleşi ve etkinlik alanı olarak kullanılması planlanmaktadır.

Baba Sahne’nin Animasyon film gösterimleri için kullanılması planlanmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi ile görüşülmekte.

daha fazla bilgi için:

@istcaf

www.icaf.com.tr


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s