Uzak Diyarlardan: Motohiro Hayakawa

FKS_02
Motohiro Hayakawa ‘LaserBeam’ 2013

Hayakawa‘nın sanatında uzak bir galakside yaşanan savaşlara tanıklık ederiz. Hayatta kalmak için ölümüne savaşan bu yaratıklar, izleyiciler açısından pek bir tehlike arz etmeseler de resimleriyle birlikte o, kimsenin ayak basmadığı bu diyarlara yolculuk ettiğini bizlere açıkça ispatlıyor.

1974’te, Japonya Yamaguchi Bölgesinde dünyaya gelen Motohiro Hayakawa, sanat ve çizgi-roman alanında kendisini saygın bir noktaya getirecek olan birçok grafik etkileşimin içinde büyümüştür. Bilim-kurgu ve çizgi romanlar yaşamının önemli kısmını oluştururken; çizme ve boyama, sanatında büyük rol üstlenmiştir. 70’ler ve 80’lerin televizyon programları da bu çerçeveye hiç yabancı değil: En iyi bilinen eserlerinden biri, 70’lerin çok sevilen televizyon programı ‘Space Sheriff’den esinlenmiştir. Karmaşa içindeki detaylara ne derece önem verdiğini çizgilerinden görebilirsiniz. Bu eserlerin her birinde bir anlam doğar ve yavaş yavaş emekleyip, gözümüzün önünde canlanan fantaziyi deneyimleme imkanı sunar. Savaşçılar, prensesler, uzay giysileri içindeki yeşil adamlar ve tamamen farklı yaratıklar, düş dünyamıza gerçek gibi yansıyan karakterler.

Sergilediği eserler arasında özellikle ‘Space Sheriff’i kapsayan psikedelik bilim-kurgu serileri belki de Motohiro Hayakawa’nın bütün bu düşsellik içinde bizim yakaladığımız tek gerçekliktir: Bu televizyon programı ve onun Hayakawa üzerindeki etkisini canavarlar, savaşçılar, uzaylılar ve muazzam savaş meydanlarında hayatta kalma mücadelesi veren çeşit çeşit yaratıkların ilerki çalışmalarına yansımasından anlayabiliriz

 

invader 02
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018
invader 03
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018

Asıl büyüleyici olan Motohiro Hayakawa’nın aklından geçeni bunca ayrıntı içinde sergilemekten yorulmamış olması. Her biri ayrı bir amaç taşıyan küçücük detaylarla tıka basa dolu, hayranlık uyandıran senaryolarla karşımıza çıkıyor ve modern dünyayı nasıl da birebir tasvir ediyor, insan şaşıyor. Kartlar dağıtıldı, kavga, dövüş gürültü, iyinin ve kötünün karakterleri onun hayal edilmiş evrenlerinin olduğu kadar içinde yaşadığımız dünyanın da parçaları değil mi?

Motohiro Hayakawa sanat alanında bir zirve sayılan Tokyo Illustrators Society üyesidir aynı zamanda. Tokyo Illustrators Society, ya da TIS, 1988’de kuruluştur ve şu anda 200’den fazla üyesi mevcuttur. Sıradışı yetenekleri ortaya çıkarmayı amaçlayan bu topluluk, tanıtım ve takdir etme hizmeti de vermektedir. TIS Tokyo’da düzenlediği birçok sergi, konferans ve çeşitli kültür etkinlikleriyle de tanınır. Ayrıca 1995’ten bu yana topluluğun ünü, Marunouchi Bölgesine dahil Ginza’daki Creation Gallery G8’de düzenlediği sergilerle piramidin en tepelerine kadar yükselmiştir. Buna ek olarak TIS açıkça ‘alanında uzman olmak’ isteyen yeni sanatçı ve illüstratörlere de her zaman açıktır.

 

invader 04
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018

2012 yılında Madrid Watdafac galerisinde Aralık’tan Ocak’a kadar süren bir Motohiro Hayakawa sergisi düzenlendi. ‘MAKUU KUUKAN’ hem sanatçı hem de galeri sahibi olan Manuel Donada’nın gösterimine karar verdiği sade okur ve izleyiciler olarak bizim de bildiğimiz şekilde Donada da illüstrasyon işine dört yıl önce girmiştir. Düzenlenen bu sergiyle Hayakawa’nın son zamanlarda gördüğü en büyük yeteneklerden biri olduğunu lanse etmiştir. ‘MAKUU KUUKAN’ ayrıca Hayakawa’nın birçok eserini bir araya getiren sınırlı sayıda basılmış yayınının adıdır.

‘MAKUU KUUKAN’dan önce Motohiro Hayakawa’nın eserleri için Tokyo’da özellikle Billiken Gallery’de ‘HEROES AND VILLAINS‘ (2012) ve ‘Dai/U/Chu/Jin/Ten’ (2012) sergilerine göz atılabilir. ‘Shigeru Sugiura’s Toto?’ (2012) de Tokyo Morishita Culture Centre’da düzenlenmiş bir sergidir ‘LASERBEAM’ ise Fransız yayımcı Le Dernier Cri tarafından yayımlanmış bir eseridir ki 2009 da 9. Tokyo Illustrators Society Contest gümüş ödülüne layık görülmüştür.

 

invader 05
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018
invader 06
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018
invader 07
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018
invader 08
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018
invader 09
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018

Hayakawa‘nın sanatında kimsenin kolay kolay göremeyeceği uzak bir galakside yaşanan savaşlara tanıklık ederiz. Hayatta kalmak için ölümüne savaşan bu yaratıklar, bizler için pek bir tehlike arz etmeseler de resimleriyle birlikte Hayakawa, kimsenin ayak basmadığı bu diyarlara yolculuk ettiğini açıkça ispatlıyor.

 

invader 10
Motohiro Hayakawa ‘Invader’ 2018

LASERBEAM

Kaynak: Soraia Martins, Tunica No. 3 S/S 2014
Türkçesi: Erman Akçay

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s