NIGHTBREED: Monsters Vs META -Coming Soon in 2023-

Monsters Vs META

ERMAN AKÇAY
PROUDLY PRESENTS

NIGHTBREED

GRAPHICS UNDERGROUND
MONSTERS VS META

Opening Party: Coming Soon in 2023…

Organizers: Başak Şahin & Ceylan İpek El

Group Exhibition w/ Live Electronic Music
Video Animation Screening

minimüzikhol
Sıraselviler Cad. Soğancı Sok.
Cihangir Palas No:3 D:1 Cihangir, Beyoğlu
İstanbul

facebook: fb.me/e/2VnOtHFFj


Monsters Vs META, 2023

Büyük usta Clive Barker‘a hürmeten

Bedenlerimizi ve Hayvan-oluş’u esareti altına alarak bizleri köleleştiren bu meta-zorbalığa karşı en canavar halimizle gürültü çıkarıyoruz.

Minimüzikhol, şehrin gelişen mutasyonuna benzersiz bir bakış açısı sunuyor. Kavramsız negativiteyi, neanderthal kapitalizmin elinden geri almaya yönelik bir gece operasyonu. Öz-sevgimizi ve insan olmanın haysiyetini, medyatik gardiyanların ve bu siber-polis kültürünün elinden kurtarmak için müzik, şiir, dans ve plastik sanatlar yeniden bir araya geliyor. Makinelerin Alacakaranlığında insana içkin bir tepki, yaşamın kıyısından derinliklerine bir yolculuk. Digital algoritmaların esaretinde sahteleşen dünyanın karşısına sanatı- insanı, her türlü iktidar ve hırs noktasından uzakta, tekrardan tehlikeli ve özgür kılmaya yönelik devrimci bir girişim.

Kültürel- sanatsal tüm değerlerin gösteriye içkin kılınarak içlerinin boşaltıldığı bu tecavüz kültürünün karşısına insanı tüm çıplaklığı, çirkinliği, hastalığı ve sapkınlığıyla sahnelemekten çekinmeyen bir yeraltı karnavalı; şehrin kötü çocukları için otantik bir buluşma.

Yerli ve yabancı bir çok yeteneğin sergileneceği bu özel etkinlik için gece hayatının ücra köşelerinden sesleniyoruz:

Sanat Burada, Sen Neredesin?!


Monsters Vs META

Dedicated to big master Clive Barker

We are making noise against the META-tyranny which enslaves us by leading captive of ‘being-animal’ and Flesh.

“At the gates of Midian they hide-waiting for a savior who will lead them into a final battle against their most hated enemy… MAN!”

Minimüzikhol offers an unique perspective for the progressive mutation of the city. It is a night operation which takes back the ‘Non-Conceptual Negativity’ from the hands of Neanderthal Capitalism.

Music, poetry, dance and plastic arts come together to save the self-love and dignity from the hands of mediatic guardians and cyber-police culture. It is a reaction immanent to human in the Twilight of the Machines, and a journey from the shores of life through the depths. It is a revolutionary attempt away from any form of power and greed to make dangerous and free human and arts again that are disguised and faked under the captivity of digital algorithms.

It is an Underground Carnivale; ‘Le Théâtre du Grand-Guignol’, and an authentic meeting for the bad boys & bad girls of the city that does not hesitate to stage human in nudity, deformity, morbidity and deviancy against the techno-endustrial rapist culture which empties all cultural-artistic values and expressions by imbuing them to a spectacle.

If not now, when?!

We are calling out from the remote corners of the night life for this special event in which many local and foreign talents will be exhibited.

Art is Here, So Where Are You?!


Cins “Attack on Titan” Digital painting, 2022

Nightbreeds :
Erman Akçay • Nils Bertho
Pakito Bolino • Cins
Matilde Digmann
Ezgi İrem ‘E333’ Mutlu
Yves Hänggi • Mallie Hellström
Anne Van Der Linden
Zeynep Mar • Dave Deux Mille
Sara Di Pancrazio
Sam Rictus • Ben Sanair

Video-Animation & Short-movie Screening :

SAM RICTUS (Stop-motion animation 2022)
Sam Rictus – Robotic Flesh Planet (3:12) sound by ICBM

ADOLF HIBOU (Animation Music Videos from 2021-2022)
Adolf Hibou – Roum Roum Ah (3:40) video clip by Diego Lazzarin
Adolf Hibou – SATAN II (3:53) video clip by Maxime Borowski et Elipou
Adolf Hibou – Princess Barely Legal II (3:18) video clip by Maël Gagnieux
Adolf Hibou – Dreamland’ (3:39) video clip by Tino Di Santolo
Adolf Hibou – Indochine j’ai demandé halal (3:38) video clip by Totemm
Adolf Hibou – Va chier dans ta mère (7:48) video clip by Nakaor Hordecall

SARA DI PANCRAZIO
Sara Di Pancrazio –AS GARDENS NEED WALLS (12:00)
A short documentary film introducing French painter Van Der Linden from the catacombs of Forte Prenestino Crack Festival 2022, Rome.

HUMANS FLY Production
Cactus Boy – animation movie (6:46) / 2016

DAVE 2000 Acid TV (animation works from 2018-2022)
Dave2000 – Löpçük intro (0:20)
Dave2000 – UFOE ‘Exhibit’ 3D video animation (2:45)
Dave2000 – Micron Fields (1:27)
Dave2000 – Space (0:57)
Dave2000 – Z Phantom (00:41)
Dave2000 – Vomir des Yeux (00:12)
Dave2000 – Zoltar (0:32)
Dave2000 – Teotwiok (1:39)
Dave2000 – Daturacide (2:47)
Dave2000 – Zone A (2:23)
Dave2000 – Smog (0:10)
Dave2000 – Electron (0:38)
Dave2000 – Smurf (0:14)
Dave2000 – Zombborg (0:50)
Dave2000 – Crack Pills (0:41)

Total Running: 52 Minutes


Erman Akçay with Yves Hänggi, 2022 İstanbul

Erman Akçay:
Erman Akçay,
1982 İstanbul doğumlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu (2004), birçok farklı disiplinde işler üretmiş grafik sanatçısı, okur-yazar, eleştirmen. Meşhur Löpçük fanzin‘in yaratıcısı.

Erman Akçay, born 1982 in Istanbul, graduated from Marmara University Fine Arts Faculty (2004), lives and works in Istanbul. He is a multi-media visual artist making paintings, artist books, zines and art prints. Akçay’s continuous artistic output began in 1990s, making punk-rock zines and graphic art.
lopcuk.org/erman-akcay


ADOLF HIBOU : Gaël Magnieux, Bruno Ducret & Nils Bertho. Photo by Arbre Payday (2021)

Nils Bertho:
Genç Fransız sanatçı Nils Bertho, Güney Fransa’da, Montpellier’de işlettiği galeri Le Mat’ın yanı sıra Rifuel-Fanglant dergisinin de yaratıcısıdır. Bertho aynı zamanda şarkı söylüyor, erkeklerden oluşan gürültülü rock’n roll grubu Adolf Hibou‘nın bir parçası olarak performanslar sergiliyor ve farklı sanatsal disiplinlerde aktif. Bertho, çizimlerinde kendi temalarının ve saplantılarının peşinden gidiyor. Sanatçı, bizlere farklı ebatlarda eserler sunuyor ve farklı sanatsal disiplinlerle ilgileniyor. Grafik doğaçlamalar üzerinden Rotring kalemlerle ya da fırçayla yarattığı dikkatli ve ustalıklı çizgilerle stilden stile geçen Bertho’yu, izleyicileri şaşırtma güdüsü yönlendiriyor ve Bertho için sanat, saf duyguların aktarımı anlamına geliyor. Punk müzik, yeraltı çizgi romanları, Ham Sanat, Cinema Bis, her kanaldan ‘kötü zevk’e referansta bulunarak Bertho’nun kişisel evreninin yekününü oluşturuyor.

ADOLF HIBOU – “Indochine j’ai demandé halal” Video clip by : Totemm – 2022
Nils Bertho “Yokai Arena”, 150x100cm, 2019

Based in Montpellier, France, Nils Bertho is a young artist exploring the confines of artistic expression around drawing, painting, comics, illustration, collage and music. In his drawing work, representing his own themes and obsessions. The artist shows us in different sizes and supports various things, switching from a style to another through graphic improvisations with meticulous and mastered lines with the finest Rotring pen or big felt pen that stains. The pleasure of surprising leads Nils Bertho, and for him, artworks bring about pure emotions. Punk, underground comics, raw art, cinema bis, all in reference to bad taste make the net of his own universe. Here is the occasion to discover his monstrous bestiary, his hybrid world in which he enjoys playing with a confusing humour.
nilsbertho.com


Pakito with Bertho’s book ‘il existe une dimension où on est encore tous ensemble’

Pakito Bolino:
Pakito Bolino,
1964 Nîmes doğumlu Fransız sanatçı, ressam ve yayıncı. Angoulême Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olduktan sonra serigrafi alanında kendini geliştirir ve 1993 yılında Paris’e taşınarak Ris-Orangis’te atölyesini ve kendi markası olan Le Dernier Cri’yi kurar. 1995 yılında ise Marsilya’da Friche la Belle de Mai‘de LDC için bir mağaza açar. Pakito Bolino, ağırlıklı olarak Dernier Cri’den yayımlanan birçok eserin (grafik, müzik, animasyon…) yaratıcısıdır. Aynı zamanda müzisyen, kameraman ve küratördür. Bugüne kadar 440’tan fazla sanatçı kitabı, 200’den fazla afiş, 2 adet antoloji (Le Dernier Cri, Hôpital Brut), bir çok plak ve 5 animasyon filmi yayınlamıştır.

Choolers division – Coromix (PAKITO BOLINO©)
Pakito

Pakito Bolino is a French artist, draftsman and publisher, born in 1964 in Nîmes. After studying at the School of Fine Arts in Angoulême, Pakito Bolino moved to Paris where he founded in 1993 the Le Dernier Cri editions in Ris-Orangis after having trained in the screen printing workshop. In 1995 the Éditions du Dernier Cri set up shop in Marseille, at the Friche la Belle de Mai. Pakito Bolino is the author of many works (graphics, sound, animations…) mainly published in Dernier Cri. He is also a musician, videographer and curator. To date, he has published more than 440 artist books, more than 200 posters, two magazines (Le Dernier Cri, Hôpital Brut), records and 5 animated films.
www.lederniercri.org

Pakito Bolino – Le Dernier Cri, ARTZINES.INFO

Cins “Yeni Manzaralar_2” 105 x105 cm, tuval üzerine akrilik ve sprey 2021

Cins:
1984 Ankara doğumlu Cins, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Elinden çıkan işlerde ve katıldığı sergilerde ‘cins’ mahlasını kullanan sanatçı, estetik zevkini lise yıllarında başladığı graffiti ve sokak sanatına borçlu olduğunu dile getiriyor. Almış olduğu grafik tasarım ve sonrasındaki görsel iletişim tasarımı lisansüstü eğitimiyle beraber sanatı bugünkü şeklini almıştır.

Çalışmalarında çizgi film karakterlerinden graffiti’ye; pop-sanat’tan sürrealist düşleme uzanan geniş bir kültürel yelpazeden beslenmekte olan sanatçı, organik formlara ve grafik anlatıma dayalı soyutlamalar ve hikayelerle geliştirdiği bu dili, şehrin sokakları dahil bir çok farklı medium ve teknikle buluşturmayı başarmıştır.

Atölyede CİNS – Mine Sanat Galerisi, 2022

Born in 1984 in Ankara, Cins lives and works in Istanbul. The artist, who uses the nickname ‘cins’ in his works and in the exhibitions he attends, owes his aesthetic structure to his high school years, graffiti and street art tradition. With the graphic design and visual communication design postgraduate education he received, his art took its current form.

From cartoon characters to graffiti in his works; The artist, who is fed by a wide cultural spectrum ranging from pop-art to surrealist fantasies, has succeeded in bringing this language, which he developed with abstractions and stories based on organic forms and graphic expression, to many different mediums and techniques, including city streets.
instagram.com/cins3000


Dave Deux Mille ‘dessin composition’ 2020

Dave Deux Mille:
Sanatsal tutarlılık kaygısı taşımayan, kılık değiştiren, oyun hamurundan yaratıklar yapan, kartondan dekor kesen, imkansız senaryolar yaratan ve bütün bunları coşkulu bir tiyatro sahnelemek üzere şekillendiren çocuksu deha. “Çocukların ne üslupla ne de sanatsal tutarlılıkla işleri olur, ellerindeki neyse onunla eğlenirler”, o da yaptığının tamamen bundan ibaret olduğunu dile getiriyor.

He doesn’t care about artistic coherence, he is a child who disguises himself, a childish genius who makes critters out of modeling clay, cuts out a cardboard decor, invents an improbable scenario and mixes it all up to make a delirious play. Children have fun with what they have at hand and that’s exactly what he does.
protopronx.free.fr

No COVID here by Dave2000 a.k.a Sazalamuth

Mallie Hellström

Mallie Hellström:
Berlin’de yaşayan disiplinler arası çağdaş sanatçı Mallie Hellström, modernist, analog-kolaj geleneğini günümüze taşıyarak mucizeler yaratıyor. Sanatçı aynı zamanda, 2021’den bu yana (flinta ve queer sanatçılara odaklanan) üç günlük bir sanat etkinliği olan Karnival Of Arts gibi çeşitli grup sergileri ve sanat etkinliklerinin küratörlüğünü de yapmıştır.

Mallie Hellström is a contemporary analog collagist and interdisciplinary artist works in her own studio based in Berlin, Lichtenberg. Mallie is a young artist, but it is possible to come across an intense experience in her art already. She is synthesizing the modernist collage tradition with the surrealist attitude, bringing it to the present day and creating miracles.

She also curates regularly group-exhibitions and art-events such as Karnival Of Arts – that is a three days art-event since 2021 (with focus for flinta and queer artists since 2022) and in solidarity from this year with artistic and cultural associations with social interests.
instagram.com/artbyhellstrm

Mallie Hellström, Collages on carton, Left: ‘Untitled’, Right: ‘Fortitude’ Mixed media collage, 2023

MATIFESTO !

Matilde Digmann:
Matilde Digmann (Mat)
Bir sanatçı ve yazar olarak çok yönlü sanat pratiğini iki temel ilkeye dayandırmaktadır: Gölgeyi aşmak ve genellikle karanlıkta tutmaya özen gösterdiğimiz yönlerimizi açığa çıkarmak; böylece çizgi-roman dili, çeşitli afişler ve grafik hyper-text’lerden de faydalanarak sanatçı toplumdaki önyargıları ve baskın ahlakın tutarsızlıklarını gözler önüne sermeyi hedefler.

Mat, hem kişisel hem de toplumsal düzeyde gölgeyi (Jungcu anlamda) aşmak için çalışıyor. Onun sanat pratiğinin odaklandığı ikinci alan ise Shadow Work Podcast aracılığıyla özellikle amatör sanatçılara yardım etmek ve kapitalist ataerkil bir ortamda büyüyerek radikalleşmiş günümüz erkek ve kadın nesline şifa olmak amacıyla sanat camiasının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaktır.

Nomineret til Pingprisen 2022: Matilde Digmann – PSEUDO

Matilde Digmann (Mat) is a gender fluid artist and author. Mat’s artistic practice is multi-faceted but rooted in two main principles: Work evolving around outing shadow and exposing things we usually try to keep in the dark, thereby calling out biased structures in society and discrepancies in dominant morality. Mat is working on outing shadow (in a Jungian sense) on a personal as well as on a societal level. The second focus of Mat’s artistic practice is in working towards a betterment of the artistic community – in service to particularly blocked artists via the podcast Shadow Work Podcast and in pursuit of healing a generation of men and women who have been radicalised by growing up in capitalist patriarchy – via the graphic novels Pseudo and the upcoming Bad Boys.
matildedigmann.dk


Modular Gamers: Ezgi İrem Mutlu x Tolga Baklacıoğlu

Ezgi İrem Mutlu:
Ezgi İrem Mutlu,
müzik çalışmalarına erken yaşlarda, müzisyen bir babanın kızı olarak henüz 9 yaşında, çocuk albümlerine solistlik yaparak başlıyor. 2007 yılından beri kendi bestelerini seslendiren ve ses tasarımında kendi melodilerini yaratırken vokallerde synthesizer, akustik piyano ve yarı dijital ve analog enstrümanlara ses kaydı yapan sanatçı, Sorbonne’daki eğitimini tamamladıktan sonra 2016 yılında davet aldığı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yeteneklerini sergilemeye devam ediyor. İki yıl boyunca “Çehov Makinesi” ve “Narnia Günlükleri”nde oyunculuk, Tiyatro 9 tarafından sahneye konulan “Eksiği Var Fazlası Yok” oyununun ise solistliğini yapıyor. Çeşitli dizi, film ve reklam filmlerinde oyunculuğunu sergileyen Ezgi İrem, halen birçok farklı projede şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve dansçı olarak çalışmaktadır.

Interdisciplinary artist born in Istanbul. First stepped into music professionalism in a children’s album as a soloist when she was 9 years old. In addition to her musical experience, she graduated from Sorbonne Paris 3 Theater department license and master program as a comedian and writer. Since 2007, Ezgi Mutlu has been conducting her own compositions with her own productions, not using samples but creating her own melodies, sound design, and vocals playing synthesizers, acustic piano as well as recording sound on half digital and digital softwares. The originality and natural way of art is the most important expression in her life journey. She currently works as a singer, songwriter, actress, and dancer in lots of different projects.
linktr.ee/ezgiiremmutlu


Yves Hänggi, un tour du monde illustré, reportage sur Canal Alpha, août 2015

Yves Hänggi:
Yves Hängi’nin sanat dünyası, bağımsız çizgi romanlar, özgür figürasyon, Pop Art ve Ham Sanattan besleniyor. 1966 Porrentruy doğumlu sanatçının çalışmaları, memleketi İsviçre başta olmak üzere Fransa, Belçika, ABD ve Madagaskar dahil bir çok galeride sergilenmiştir. Yves Hanggi, geleneksel teknikler kullanarak poster parçaları, tipografik semboller gibi unsurları biraraya getiriyor ve mürekkep, boya, buluntu nesnelerden oluşturduğu geniş formatlı kolaj-illüstrasyonlarıyla biliniyor. Maskeleme, doğaçlama ve rastlantısallığa izin vererek resimlerine yeni bir boyut kazandıran Hänggi, sokağı hem bir ilham kaynağı, hem de sanatının şekillendiği stüdyosu arasında kurduğu bağ açısından sanatsal bir malzeme kaynağı olarak görmektedir.

Yves Hängi’s artistic universe is nourished by contemporary comics, independent comics, free figuration, pop art, popular arts and brute art. Born in 1966 in Porrentruy, Switzerland, a graduate of the Bienne School of Visual Arts and a member of the Swiss Association of Visual Artists Visarte, he is an illustrator, painter, graphic artist and organizer of cultural events. His work is the subject of exhibitions in Switzerland, France, Belgium, USA and Madagascar and has been published by several Swiss and French publishers. I reside and work in Porrentruy. With this series of large format illustrations combining ink, paint and a collage of found objects, Yves Hanggi continues to explore in Paris a practice that began at the end of 2020 during a residency in Berlin: integrating elements such as pieces of posters, typographic symbols and images torn from magazines into his usual pictorial techniques. By playing with tears, textures, superimpositions, chance and spontaneity, Yves Hanggi adds a new dimension to his illustrations and explores the connections he makes between the street (a source both of inspiration and raw materials) and the studio, where his creations are fashioned and composed.
yveshanggi.ch


doc anne van der linden V1 by Galerie Frédéric Roulette

“Telle celle des grands maîtres, la peinture d’Anne van der Linden est d’une richesse sémantique prodigieuse. Prodigieuse comme l’est sa ménagerie hu­maine dont la symbolique n’escamote jamais la nature charnelle. Prodigieuse comme l’est la révision complète de nos repères à laquelle elle nous invite, et où le dedans et le dehors, le mangé et le déféqué, le pénétré et l’excrété, se mêlent en une grande parousie qui réconcilie les matières en une seule et même matrice maternelle. Originalité singulière, cette oeuvre inscrit l’orificiel dans le cadre du « concevable pictural ». Les voilà enfin, ces dégoûtants orifi­ces, investis de la poésie visuelle à laquelle ils peuvent décemment prétendre. Au-delà même, c’est à une authentique cosmogonie alvine à laquelle nous sommes conviés. Les nuages deviennent étrons célestes à moins que, telle la déesse Nout ovulant le soleil au jour naissant, nos anus solaires expulsent les nuages noirs de nos sombres journées. Et Nout étant parfois représentée sous la forme d’une vache, rien d’étonnant donc à ce que l’amour de cette nouvelle et exceptionnelle série, soit ainsi nommé. Finalement, si cette mort ricanante qui rôde continuellement autour des corps patiemment occupés à s’explorer, ne venait distiller un malaise qui confine à l’effroi, l’oeuvre d’Anne van der Linden pourrait être considérée comme une onirique réconciliation avec tous les aspects, même les plus fonctionnels et méprisés, de la vie.” –D Kelvin

Anne Van Der Linden ‘Nostalgie’, ‘Navigation’ Dessin

Anne Van Der Linden:
1959 doğumlu Fransız ressam Anne van der Linden, Paris banliyölerinden biri olan Saint-Denis’te yaşıyor. Edebiyat eğitimi gören sanatçı, desen çalışmalarından sonra yağlı boyaya geçmiş, kısa bir süre soyut işler üretmiş, doksanlardan bu yana ise figüratif tarzını geliştirmiştir. Resimlerinde Alman ekspresyonizminden ortaçağ gravürlerine, Robert Crumb’dan erotik çizgi romanlara kadar uzanan geniş bir yelpazeden etkiler taşır; ilkel içgüdülerimiz ve toplumsal normlar arasındaki ilişkileri, gerilimi ifade etmenin yollarını arayan sanatçının ebebiyatla olan ilişkisi de resimlerine nüksediyor ve pek tabii eserleri Fransa başta olmak üzere bir çok farklı ülkede sergilenmiş. Karanlığa dalmaktan çekinmeyenlere.

Anne van der Linden, born 1959, She is a French painter and drawer who lives in Saint-Denis, suburb of Paris. Brought up in a literary education, she came early to drawing and then to oil painting late. After an abstract period, she developed her figurative style from the 90’s. Her art draws from a vein of German expressionism, middle-age engravings, and the work of American cartoonist Robert Crumb along with others. Her attachment to literature is naturally brought to life through her work.Her works aim is in searching for expression through the visual arts in finding the interaction between inner wild life and social standardization. Her work has been widely exhibited and published in France and other countries.
annevanderlinden.net


Zeynep Mar, watercolor on paper, 2020

Zeynep Mar:
Resimlerinde müstehcen konulara eğilse de aslında çekingen birisi o, becerikli, zerafet sahibi titiz çalışmalarıyla genç yaşta kendini gösteren yeteneklerden Zeynep Mar; onu resimleriyle tanıdık ama gelin görün ki dövme konusunda da bir o kadar iddialı, yarattığı karakterlerdeki ürkünçlük, absürdlük bizlere ne kadar da yakışıyor. Fantastik yaratıklar, cinlere karışmış çocuklar, tuhaf hayvanlar, kötücül varlıklar, iblisler, ifritler, ucubeler ve envayi çeşit garipliğe rastlamak mümkün onun çizgilerinde, her bir karakterin stilizasyonuyla vücuda işlediği bu mikro-evrenler, gözlerimizin önünde canlı birer tiyatroya, grotesk bir fantazmagoriye dönüşüyor adeta.

Zeynep Mar’ın her biri farklı hikayelerden fırlamışçasına duygusal yoğunluğa sahip karakterlerinin, dikkatlice bakıldığında ciddi detaylardan mürekkep oldukları anlaşılıyor, bu yaratık-figürler, stresli hallerinin tersine son derece sade ve rahat çizgilerle betimlenmişlerdir; bu diyalektik sanatçının resimlerinde de dikkat çekiyor. Mar, hüznü ve melankoliyi, erotizmin kösnül ışığında en hassas ve acı verici katmanlarına kadar işlemekten korkmayan cesur bir ressam. Bu flash karakterlerin topluca sahnelendiği kompozisyonlar ise çok geçmeden gözlerimizin önünde doğaüstü bir masalı canlandırmaya başlarlar.

1994 İstanbul doğumlu genç ressam, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’ni bitirdikten sonra 2012’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünü kazanıyor ve 2019 yılında mezun oluyor. Uygulamalı atölye olarak fresk seçiyor ve okul dönemi boyunca serigrafi, gravür, lif sanatı ve ebru derslerini alarak kendini geliştirmeye devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok karma sergi ve fuara katılan sanatçı aynı zamanda çizimlerinden nakış yaparak da bir çok iş üretmiştir.

Zeynep Mar ‘Flash works’

Zeynep Mar is a striking young artist who is currently based in Istanbul. Born in 1994 in Istanbul, After studying at Avni Akyol Fine Arts High School, she won the Mimar Sinan Fine Arts Faculty painting department in 2012 and graduated in 2019. She chooses frescoes as a hands-on workshop and focuses on self-development by taking classes in serigraphy, engraving, fiber art and marbling throughout the school term. The artist, who participated in many group exhibitions and art fairs in Turkey and abroad, also produced many works by embroidering from his drawings.

Although she tends to obscene subjects in her paintings, she is actually a shy person. Zeynep Mar is a resourceful, graceful, and talented artist who showed herself at a young age with her meticulous work; we know her with her paintings, but come see how ambitious she is about tattoos, and the eerie and absurdity of the characters she creates suits us. It is possible to come across fantastic creatures, children mixed with demons, strange animals, evils, freaks and all kinds of strangeness in her lines, the micro-universes that are embroidered into the body with the stylization of each character, transforming into a living theater, a grotesque phantasmagoria in front of our eyes.
instagram.com/zeynepmarr


Sara Di Pancrazio

Sara Di Pancrazio:
Roma’da yaşayan İtalyan fotoğrafçı ve film yapımcısı Sara Di Pancrazio, IED’de (Roma ve Milano) öğrenim gördükten sonra çeşitli sinema ve fotoğraf sanatçılarının asistanlığını yapmıştır. ‘Doğuştan fotoğrafçı’ olduğunu iddia eden genç yetenek ‘Nakid Magazine’, ‘Assure Magazine’, ‘To Be Magazine’ gibi bir çok farklı dergiye fotoğraflar çekmiştir. Sinema alanında Dario Argento ve David Lynch’ten ilham aldığını dile getiren sanatçının Fransız ressam Van Der Linden’i konu aldığı ilk kısa filmi “AS GARDENS NEED WALLS” 2022 yılında ilk kez gösterime girmiştir.

Sara Di Pancrazio ‘As Gardens Need Walls’ poster (2022)

Sara Di Pancrazio is an Italian photographer and video maker who lives in Rome. She studied at IED (Rome and Milan) and from that moment she started working as assistant for filmmakers/photographers. Her cinematic style influence’s starts from her cinema’s studies, in particular from Dario Argento and David Lynch. She was born as photographer and she started publishing on some magazine (like “Nakid Magazine”, “Assure Magazine”, “To Be Magazine”) Her first short film “AS GARDENS NEED WALLS” (June, 2022).”
instagram.com/saradipancrazio

‘As Gardens Need Walls’ a short documentary by Sara Di Pancrazio, 2022

Ben Sanair, gfx work, 2015

Ben Sanair:
Ben Sanair,
1984 Lyon doğumlu bir Fransız grafik sanatçısıdır. Avignon’da yaşıyor ve La Generale Minerale isimli kendi serigrafi atölyesinde özel serigrafi baskılar, posterler ve kitaplar üretiyor. Çalışmaları karmaşık soyutlamalardan Pop Art ve Japon grafiklerine kadar uzanmaktadır.

Ben Sanair is a graphic artist born in Lyon (1984). He lives and runs his own silk-screen atelier named La Generale Minerale in Avignon; he produces limited art prints, posters and books. His work ranges from complex graphics to abstract visuals, pop art and Japanese graphics.
www.bensanair.net

Big Love: Erman Akçay x Ben Sanair, 2022 İstanbul
Toys by Sanair

MAKE YOURSELF THREAT TO META !!
Monsters Vs META, 2023

NIGHTBREED

GRAPHICS UNDERGROUND
MONSTERS VS META

Karma Sergi / Canlı Elektronik Müzik
Video Animasyon Gösterimi

Açılış Partisi: Coming Soon in 2023…

minimüzikhol
Sıraselviler Cad. Soğancı Sok.
Cihangir Palas No:3 D:1 Cihangir, Beyoğlu
İstanbul

fb.me/e/2VnOtHFFj


One thought on “NIGHTBREED: Monsters Vs META -Coming Soon in 2023-

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s